Kronika volejbalu

Tato rubrika Vás seznámí s úplnými počátky volejbalu v Jaroměřicích, založením oddílu a hlavně Vám přiblíží všechny významné turnaje, kterých se naše jaroměřické týmy účastnily.

Založení

Koncem roku 2003 byla v naší obci předána do užívání veřejnosti nová víceúčelová sportovní hala a díky dobrému nápadu několika lidí (Jana a Jiří Šnoblovi, Jitka Dvořáčková), kteří si v mládí zamilovali sport jménem „volejbal“, začali rekreačně a pro radost tento sport každý páteční večer provozovat. Netrvalo dlouho a tato aktivita několika lidí se velice rychle rozkřikla a začali se přidávat další nadšenci pro tento sport.

Náš první turnaj

Nadšení bylo velké, účast byla také hojná a díky pravidelnému trénování se začalo dostavovat patřičné zlepšení. Díky tomu vznikl nápad zúčastnit se prvního ročníku amatérského volejbalového turnaje, který  5.7. 2004 pořádala sousední obec Úsobrno.  V nijak velký úspěch jsme sice nevěřili, protože nás čekalo 12 velmi dobrých týmů, šli jsme však do tohoto turnaje s velkým nasazením.  Po bojích ve skupinách začaly vyřazovací souboje a štěstí, osud a snad i trochu toho umu zapříčinil to, že jsme se dostali až do finále. Tam jsme narazili na tým z Horního Štěpánova. Tento tým už byl nad naše síly a prohráli jsme 2:1.  Ale i tak jsme byli spokojeni. Jednak proto, že jsme dostali spoustu věcných cen a sošku za druhé místo a taky proto, že v tak dobrý výsledek nikdo nedoufal. Atmosféra turnaje byla super a všichni byli velmi spokojeni.

Tato akce motivovala nejenom hráče k zlepšení svých výkonů, ale i organizátory z okolních vesnic, aby se zapojili do pořádání podobných turnajů.

Rok 2005

V roce 2005  jsme s opoznání lepší formou zavítali znovu do Úsobrna na večerní turnaj „O pohár starosty“, který se konal 18. srpna. Po roce pravidelného trénování jsem se zlepšili nejen my, ale také naši soupeři. Zápasy byly víc vyrovnané a mnohem těžší. Tentokrát se nám už tolik nedařilo a v konkurenci 12 týmů jsem skončili na třetím místě.

Další turnaj, kterého jsme se zúčastnili byl první ročník Volejbalového turnaje ve Velkých Opatovicích, který se konal 3.9.2005. Tohoto turnaje se zúčastnilo 8 týmů a už od začátku turnaje bylo zřejmé, že zdejší týmy jsou už na vyšší úrovni než tomu bylo v Úsobrně.  I přes tuto kvalitní konkurenci jsme dokázali obsadit čtvrté místo.

Sbírání zkušeností na turnajíchV roce 2006 se s volejbalovými turnaji doslova roztrhl pytel. Prvním naším turnajem se stal už po třetí večerní volejbalový turnaj O pohár starosty obce v Úsobrně, který se konal 24.6 2006. Startovalo 12 týmů a opět bylo vidět, že po roce se některé týmy výrazně zlepšily. Sportovní klání byla vyčerpávající a i na nás se únava podepsala.  Nakonec jsme i přes veškeré úsilí skončily na 5. místě.  Sice nás to mrzelo, ale vzhledem k tomu, že jsme neměli optimální sestavu, tak jsme náš výkon považovali za úspěch.

Jelikož už jsme se zúčastnili několika turnajů tak i náš spolek jaroměřických volejbalistů se rozhodl, že uděláme podobný turnaj na domácí půdě.  Obešli jsme sponzory, postarali jsme se o jídlo, pítí, poháry, prezentaci – zkrátka o vše potřebné, co k pořádnému turnaji patří. Měli jsme i pár novinek, které se hodně osvědčily a ty jsme pak viděli i na dalších turnajích v okolních obcí, kterých jsme se zúčastnili. Náš první ročník volejbalového turnaje s názvem Jaroměřický pohár se konal 1.7. 2006 v areálu  TJ Jaroměřice na tenisových kurtech. Zúčastnilo se 7 týmů.

Počasí nám přálo, poněvadž bylo pod mrakem a nefoukal vítr. Ideální počasí na volejbal pod širým nebem. Jaroměřice postavily dva týmy a to družstvo mladých hráčů a družstvo starší generace. Obě družstva se hodně snažila, obzvlášť když hráli na domácí půdě. Nakonec finálový zápas byl v režii volejbalistů z Velkých Opatovic a mladých hráčů z Jaroměřic. Po dramatickém finálovém zápase vyhrálo družstvo z Velkých Opatovic. Bylo to zklamání, protože jsme nedokázali vyhrát, ale na druhou stranu nám náladu zpravil úspěch druhého jaroměřického týmu, který skončil na třetím místě. Takže nakonec ceny za druhé a třetí místo získali domácí hráči.

Na další turnaj, na který jsme se vydali o týden později 8. 7. 2006, byl  velice dobře obsazený turnaj v Konici. Na tento turnaj jsme odjížděli spíš s tím, že si zahrajme, posbíráme další cenné zkušenosti a okoukáme, co by bylo potřeba zlepšit. V Konici jsme se potkali i s družstvy z nedaleké Olomouce, a to už samo o sobě byla záruka, že přijely opravdu dost dobré týmy.  Přihlásilo se 16 družstev, a tak bylo jisté, že se bude hrát až do večera. Po celodenním zápolení jsme nakonec skončili na celkem pěkném 6. místě. Hlavní však je, že jsme si odvezli spoustu sportovních zážitků a nových zkušeností.

Naše první velké vítězství

Po měsíční pauze jsme se zúčastnili 1. ročníku Amaterského volejbalového turnaje v Biskupicích. Jelikož tento turnaj se konal v polovině prázdnin 5. 8. 2006 a spousta lidí byla v té době na dovolené, tak náš volejbalový tým na tento turnaj jel pouze v pěti lidech. Ale i tak jsme si řekli, že to zkusíme. Družstvo našich starších volejbalistů se přihlásilo také, a tak z Jaroměřic byly přihlášeny dva týmy. Na tento turnaj se přihlásilo 16 týmů, tudíž bylo jasné, že to bude dlouhý a náročný den. Počasí organizátorům moc nepřálo. Vítr sice moc nefoukal, ale zato déšť se o slovo hlásil dost často. Po urputných bojích ve skupině, posléze ve čtvrtfinále a semifinále jsme se probojovali až do finále. V něm jsme se utkali s velice dobrým soupeřem, kterým byla Armaturka Vranová Lhota. Ve finálovém boji počasí opravdu nepřálo a celý zápas pršelo. Nám to ale však nevadilo, protože jsme se soustředili pouze na to, abychom vyhráli. Hrálo se na dva sety a rozhodovalo skóre z obou setů. První jsme sice o pár bodů prohráli, ale v druhém setu jsme už byli jasně lepší a větším skórem z druhého setu jsme tento turnaj výhráli! Radost byla veliká, protože to bylo naše první vítězství na turnaji a také proto, že jsme zvládli celý turnaj odehrát pouze v pěti lidech.

Další turnaj, kterým jsme završili letní sezónu, byl už II. ročník amatérského turnaje ve Velkých Opatovicích, který se konal  2. 9. 2006.  Na tento turnaj se přihlásilo 8 týmů. Ze zkušeností z minulého roku bylo jasné, že obsazení bude velmi slušné a zápasy budou dost vyrovnané.  Hrálo se každý s každým a o konečném pořadí rozhodoval počet bodů, skóre a vzájemné zápasy. Po celodenním zápolení  jsme nakonec obsadily jako minulý rok smolné 4. místo.

2. 12. 2006 jsme přijali pozvání na 7. ročník volejbalového turnaje Jevíčko Srstka Open. Šlo o velmi náročný turnaj jednak proto, že trval od 8 do 22 hodin a také proto, že se jej účastnilo 12 velmi dobrých týmů až z Brna či Bruntálu. Náš volejbalový tým byl doplněn posilou Štěpána z Letovic a Marušky z Jevíčka. Turnaj byl rozdělen za 2 základní skupiny. My jsme v naší skupině skončili čtvrtí, což nám zajistilo postup do finálové skupiny, kde jsme dokázali předvést vynikající hru a bojovnost. Velmi příjemná byla podpora a povzbuzování od místních fanoušků. Nakonec jsme mezi tvrdou konkurencí uhájili 8. místo.

27.12.2006 jsme uspořádali již druhý volejbalový turnaj. Tentokrát to však nebyl klasický turnaj, na kterém je důležité hlavně zvítězit. Rozhodli jsme se pozvat okolní týmy, s kterými se dobře známe a připravit pro ně kouzelnou vánoční atmosféru, kterou doprovázely vánoční koledy, pohoštění, stromeček a veselá nálada. Cílem turnaje bylo dobře si zahrát a prožít pohodové odpoledne. Turnaje se zúčastnily bohužel jen 4 družstva (dvě z Jaroměřic, Velké Opatovice a Biskupce). Jaroměřická družstva si rozebraly druhé a čtvrté místo. Odměnou pro každého účastníka byla perníková medaile a po skončení turnaje bečka piva pro všechny účastníky zdarma. Na tři vítězná družstva čekaly obrovské zmrzlinové poháry. Všichni si tento pěkný turnaj velmi pochvalovali, tak doufejme, že se nám jej podaří uspořádat i příští rok a v hojnějším počtu.